Mükemmel Kahvenin 6 Adımı


Çayı sevenler ülkesi olarak kahve kültürü giderek yaygınlaşıyor. 2. Nesil kahve mağazalarından sonra 3. Nesil kahve keyfinin yaşandığı mekanlar mantar gibi bitiyor. Z kuşağının büyümesi ile de kahve kültürünün giderek artacağı aşikar. Ancak her ne kadar bu gelişmeler yaşansa da kahvenin büyük bir çoğunluğu evlerde tüketiliyor. Peki evde kahve keyfini en ince ayrıntılarına kadar yaşayabilmek için nelere dikkat etmeliyiz.

Adım adım anlatalım:

Kaliteli Kahve Çekirdekleri: Kahvenin hammaddesi olarak kaliteli kahve çekirdekleri elbette kaliteli kahve keyfi için olmazsa olmaz. Kendi zevkinize ve damak tadınıza göre kahve çekirdeklerini tercih edebilirsiniz. Sizi yönlendirmek istemeyiz ama ülkemizde en çok Brezilya, Hindistan ve Yemen kahve çekirdekleri tüketiliyor.

Kavurma: Kahve çekirdeklerinin lezzetini ve kalitesini etkileyen o kadar çok faktör var ki; herbiri için ayrı ayrı kitap yazılabilir. Nemden depolama şartlarına, ambalajından çekirdeklerin toplanma zamanına kadar geniş bir yelpaze. Ancak en azından bizim özen gösterebileceğimiz bir konuya değinelim; kavurma. Türk damak tadında en çok tüketilen kavurma şekli orta kavurmadır. Fullcity veya regular olarak da isimlendirilir. Asitlik ve aroma açısından daha dengeli bir lezzet sunar.

Öğütme: Kahve çekirdekleri tercih ettiğiniz pişirme yöntemlerine göre öğütmelisiniz. Örneğin chemex için chemex yöntemine göre öğütülmüş kahve çekirdekleri olmalıdır. Bir önceki yazımızda öğütme derecelerine ve pişirme yöntemlerine değinmiştik. Bir başka örnek daha verelim: espresso ve Türk kahvesi için öğütülmüş kahve çekirdekleri oldukça ince olur. Bu kahveyi French press veya pour over (üstten su ilave edilerek hazırlama yöntemi) ile tüketmeye kalkarsanız kahveniz oldukça acı olacaktır.

Tüketim: Kahve gurmelerine göre kahvenin en ideal tüketim zamanı öğütüldükten sonra 15-20 dakika içinde tüketilmesidir. Eğer bu süre zarfında tüketilemiyorsa ambalajlama ve saklama koşullarına uyduğu sürece bu zaman bir aya kadar uzayabilir.

Ölçü ve Tarif: Kaliteli kahve çekirdeklerini bulduk, istediğimiz tarzda kavurduk ve öğüttük. Şimdi sıra geldi kahve yapmaya. Herbir kahve yapım tarzına göre farklı ölçüler ve tarfiler kullanılmaktadır. Baristalar hassas terazi ile kahve ve suyu oranlayarak hazırlarlar. Biz onlar kadar hassas olamasak bile kahve keyfini doruklarda yaşabilmek için ölçüye oldukça dikkat etmeliyiz.

Tecrübe: Yukarıda saydığımız bütün adımları harfiyen uygulasak bile bazen yakaladığımız bir lezzeti bir sonrakinde yakalamak mümkün olmayabiliyor. Bunu da zaman içinde tecrübe kazanarak aşacağız. Zaman içinde harika kahve tecrübeleri kazanacağınızdan eminiz. Bizlerle tariflerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.


Görüntüleme(120)