Moka Pot Chemex… Nedir bunlar?


3. nesil kahve tüketiminde kullanılan aparatları kısaca tanıtmaya çalışacağız.

Birkaçı ile başlayalım:

MOKA POT

İtalyanların espressodan sonra kahve literatürüne kazandırdığı bi aparat olan moka pot ile evde kolaylıkla espresso keyfi yaşayabilirsiniz. Espresso kahveler normalde yüksek basınçlı makineler ile hazırlanır. Ancak moka pot sayesinde bu pahalı makinelere ihtiyacınız ortadan kalkıyor. Moka pot 3 bölümden oluşur: altta su haznesi, ortada kahve bölümü ve üstte ise kahvenin içime hazır hale geldiği hazne yer alır. Moka pot için özel olarak öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılmalıdır.

 

 

CHEMEX

3. nesil kahve tüketiminin bir başka yöntemi ise chemextir. Pour over tarzı demele yöntemlerinden birisi olan chemexte, kahvenin süzülüp toplandığı alan, kahve ve filtrenin yerleştirildiği hazne olmak üzere 2 bölümden oluşur. Chemex yöntemine göre özel olarak öğütülmüş kahve çekirekleri filtre ile üste yerleştirilir ve üzerine sıcak su dökülerek kahvenin ve kahve hazırlamanın keyfi yaşanır. Chemexte kahve demlemenin inceliklerini demleme rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

FRENCH PRESS

Kahve lezzetini ve keyfini bir başka yöntem ile yaşamak isterseniz french press yöntemini deneyebilirsiniz. Hem ucuz hem de hazırlaması açısından kolay olması ile oldukça yaygındır. İçine french press için özel olarak öğütülmüş kahve çekirdekleri koyulur. Daha sonra sıcak su ilave edilir ve bir süre beklenir. Aparattaki filtre yavaşça aşağıya itilir ve içime hazır kahve üstte toplanır. Yine chemexte olduğu gibi püf noktalarını demleme rehberinde bulabilirsiniz.

 

SYPHON

Hazırlaması biraz zahmetli olsa da bir defa denedikten sonra asla vazgeçemeyeceğiniz bir kahve hazırlama yöntemidir. 3. nesil kahvenin en özel yöntemlerindendir. Özel olarak öğütülen kahve çekirdekleri kullanılır. Bu yöntem ile içimi hoş, aroması belirgin ve berrak bir kahve lezzeti elde edilir. Altta ısıtıcı, su haznesi, filtre ve içime hazır kahvenin toplandığı bölümlerden oluşur.


Görüntüleme(246)