Kakao Çekirdeği


Kakao çekirdeği, kakao ağaçlarından elde edilen kabuklu bir meyvedir. Her ne kadar çikolatanın hammaddesi olarak bilinse de maalesef artık günümüzde çikolatalarda yok denecek kadar az miktarda kullanılıyor. İsviçreli bilim adamlarının bol bol çikolata yiyin, mutlu olun tezi de bu noktada tartışma yaratıyor. Çünkü insan vücuduna faydalı olan şey kakao çekirdeklerinin ta kendisi. Çikolataların içindeki yapay tatlandırıcıları da düşününce kakao çekirdeğinin önemi bir adım daha öne çıkıyor.

Kakao çekirdeğinin içeriğinde insan vücuduna yararlı 300’den fazla bileşen olduğunu biliniyor. Magnezyum, kalsiyum, sulfur ve feniletilamin gibi maddeler ile oldukça kıymetli olduğunu anlamak zor değil.

Antidepresan

Mutluluk hormonunun en etkin maddelerinden serotonin insanda mutluluk, canlılık, zindelik gibi hisleri uyarır. Depresyondayken veya ruh halimiz bozulduğunda çikolata istediğinin artması bu yüzdendir. Stres, düşük kan şekeri, regl durumlarında serotonin düşüşü yaşanır. Bu noktada birkaç adet kakao çekirdeği ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Cilt Sağlılı

Londra’da yapılan bir araştırmaya göre günlük 2-3 adet kakao çekirdeği tüketen kişilerin cildi, güneş ışınlarına karşı direnç kazanmıştır. Kakao çekirdeklerinde bulunan flavonoidlerin ciltte mikro dolaşımı artırdığı, oksijen doygunluğu sağladığı, cildi daha nemli bir duruma getirdiği bilinmektedir. Özellikle kakao çekirdeklerinde bolca bulunan flavonoidlerin cildimizi cilt kanserine karşı koruduğu düşünülmektedir. Kakao çekirdeklerinin en fazla tüketildiği ülkeler güneş zengini ülkeler olsa da cilt kanseri vakalarının azlığı bir kanıt gibi ortada durmaktadır.

Enerji deposu

Kakao çekirdekleri çok iyi bir enerji kaynağıdır. Herkesin bildiği üzere, kahve enerji verici içecek olarak kabul görse de kakao çekirdeklerinin kahveye göre başlıca avantajı çarpıntıya neden olmamasıdır. Bu lezzetli mükemmel gıdanın enerji verme özelliği, yüksek mineral içermesinden kaynaklanmaktadır.