Kahvenin Araştırmalarla Kanıtlanmış Olumlu Etkileri 1


Günlük hayatımızdaki rutinlerin birçoğu bilim adamları tarafından yararlı mı zararlı mı diye araştırılmakta. Elbette kahve de bundan nasbini almış ve binlerce farklı çalışma yapılmış. Kahve tutkunları olarak hergün tükettiğimiz bu muhteşem siyah sıvının bize etkilerini biz dizi halinde ele alalım. Konu sağlık olunca en objektif şekilde elimizdeki bilgileri sizlerle paylaşalım:

Kahve vücut yağlarının yakılmasına yardımcı olur.

Bu başlığı görür görmez aman yine mi dediğinizi duyar gibiyim. Son zamanlarda bunu yersen zayıflarsın, bunu içersen melek olursun gibi tonlarca mit bombardımanı düşünürsek bu düşünenizde hiç de haksız sayılmazsınız.

Ancak kahvede durum biraz daha farklı. Çünkü başlığımızdaki anahtar ifademiz yardımcı olur ve kahvedeki ana faktörümüz kafein. Kafeini yağlarla aramızdaki savaşta öncü birlikler olarak düşünebilirsin. Metabolik hareketi artıran kafein sayesinde metebolizma yükselir ve yağ yakımına karşı verdiğiniz savaşta bir tık daha güçlenmiş olursunuz.

Sizin de bildiğiniz gibi ben nasıl olsa bol bol kafein tüketiyorum deyip öteki taraftan hamur işlerini tüketip, karbonhidratları hayatın merkezine koymak bu savaşı olumsuz etkileyecektir.

Kafein yağ yakımına nasıl yardımcı oluyor?

  • Metabolizma %3 – %11 arasında artış gösterir.
  • Yüksek metabolizma ile vücut daha çok enerjiye gereksinim duyar.
  • Kafein yağ hücrelerini, vücudun eneji kaynağı olarak kullanabilmesi için serbest yağ asitlerine ayırır. Kafeinin vücuttaki bu süreci %44 oranında artırdığı gözlemlenmiştir.

İpucu

  • Şekersiz veya tatlandırıcısız kahve içmelisiniz.
  • Spor yapmaya başlamadan 30 dakika önce bir fincan kahve için.

Afiyet olsun 🙂


Görüntüleme(279)