Kahve Telvesinin Kullanım Alanları


Kahvemizi içtik ve kahve keyfini doyasıya yaşadık. Peki kahve sonrasında geriye kalan telveyi ne yapıyorsunuz? Çöpe mi atıyorsunuz? Bu yazımızı okuduktan sonra eminim telveyi çöpe atmaya kıyamayacaksınız.

Kahvenin hem bedenimize hem de çevremize inanılmaz güzel etkileri var. Bunlara kısaca değinelim:

Bahçede veya Saksıda Kullanımı

Çiçeklerinizin veya diktiğiniz bitkilerin dibine bir miktar kahve telvesi serperseniz haşerelerin uzaklaştığını göreceksiniz.

Ortanca, gül, açelya, kamelya gibi asitliği seven çiçekler yetiştiriyorsanız kahve telvesi harika bir şekilde gübre olarak kullanılabilir. Diğer çiçek ve bitkiler için ise çimen kırpıntıları, sarı yapraklar veya kuru saman ile kahve telvesini karıştırısanız, kahvenin asitliğini nötralize ederek kullanabilirsiniz. Kahve telvesi azot, potasyum ve magnezyum bakınından oldukça zengindir. Fosfor ve kalsiyum bakımından da güçlenmesini isterseniz biraz kireç ve odun külü ekleyebilirsiniz.

Evde Kullanım alanları

Kahve telvesini küçük bir kaseye koyarak buzdolabınıza yerleştirin. Bir iki haftalık süreçlerde telveyi yenileyin. Buzdolabındaki kokunun gitmiş olduğunu göreceksiniz.

Yaz günlerinin klasiği açık hava kahvaltılarının vazgeçilmez misafirleri vardır: arılar. Kahve telvesini bir kibrit ile tutuşturarak zarar vermeden arıları masanızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Cilt Bakımı

Kahve telvesini; hindistancevizi yağı, zeytin yağı ve shea butter ile karıştırarak vücudunuz için harika bir peeling hazırlayabilirsiniz. Telve, karışıma peeling etkisini kazandırırken, yağlarla cildinizi nem kazandırarak besleyebilirsiniz.

Yazımızda yer almayan farklı kullanım alanlarını bizimle paylaşabilirsiniz.


Görüntüleme(542)