Kahve Öğütme Rehberi

Soğuk Kahve Demleme

#1 Ekstra Kalın

Soğuk demleme yöntemi için ekstra kalın olarak öğütülmüş kahve tercih edilmelidir.

French Press

#2 Kalın

Kalın öğütülmüş kahve çekirdeği french press için en ideal öğütme derecesidir.

Chemex

#3 Kalın - Orta

Chemex gibi pour over kahve demlemede orta kalın arası kahve çekirdeği kullanılır. 

Clever Dripper

#3 Kalın - Orta

Clever dripper aparatlarında kalın orta arasında öğütülen kahve tercih edilmelidir.

Sifon

#3 Kalın - Orta

Sifonla hazırlanan kahveler için kalın orta arası öğütülen kahve çekirdeği kullanılır.

Filtre Kahve Makinesi

#4 Orta

Filtre kahve makinesi orta büyüklükte öğütülmüş kahve en ideal kahve keyfi sunar.

Hario v60

#5 Orta - İnce

Hario v60 aparatlarda orta ince arası öğütülmüş kahve tercih edilmelidir.

Aeropress

#6 İnce

İnce öğütülmüş kahve çekirdekleri ile aradığımız en ideal lezzeti sunacaktır.

Moka Pot

#6 İnce

İnce öğütme moka pot ile kahve demlemede en ideal öğütme boyutudur.

Espresso

#7 İnce

Ekstra ince öğütülmüş kahve tanecikleri espresso yapımında tercih edilir.

Türk Kahvesi

#8 Pudra

Türk kahvesi için pudra şeklinde öğütülmüş kahve kullanılır.

Kahve Öğütme

Kahvenin tüm lezzet tonlarına ulaşmak ve gerçek anlamda kaliteli bir kahve keyfine ulaşabilmek için kahve öğütmenin en önemli 3 unsuru bulunmaktadır.

1. Kahve taneciklerinin homojen şekilde öğütülmesi: 

Kahveler irili ufaklı olmadan homojen büyüklükte öğütülmelidir. Kahve taneciklerinin su ile temas ettiği yüzey; kahve aromasını, lezzet tonlarını ve kahve keyfini suya aktardığı alanlardır. Eğer kahve tanecikleri olması gerekenden ince olursa temas yüzeyi artacağı için daha acı bir tat vercektir. Yine kahve tanecikleri olması gerektiğinden kalın öğütülmüşse, bu sefer de temas yüzeyi azalacağı için kahvemiz olması gerekenden daha yavan bir tada sahip olacaktır. Bu yüzden öğütüldüğünde bütün taneciklerin aynı büyüklükte, yani homojen olması gerekmektedir.  

2. Kahve öğütme makinesi nasıl olmalı? Hangi Kahve Öğütme Makinesi tercih edilmeli?

Piyasada irili ufaklı birçok kahve öğütme makinesi bulmak mümkün. Bu öğütme makineleri genellikle iki öğütme tipinde sunulmaktadır.

a.Bıçaklı Kahve Öğütme Makinesi: Fiyat konusunda uygun alternatifler sunan bıçaklı kahve değirmenleri, piyasadaki en yaygın kahve değirmenleridir. Ancak kahve keyfi konusunda oldukça hassas olan müşterilerimize pek tavsiye etmiyoruz. Bunun sebebi ise bıçaklı kahve değirmenlerin kahve çekirdeklerini irili ufaklı bir yapıda öğütmesidir. Tam olarak homojen bir öğütme derecesine ulaşmak bıçaklı kahve değirmenlerinde oldukça zordur. 

b. Dişli (Disk) Kahve Öğütme Makineleri:  Fiyatı bıçaklı kahve değirmenlerine göre biraz pahalı olsa da diskli kahve öğütücüleri, kahve çekirdeklerini homojen bir şekilde öğütür. Bu sayede diskli makinelerde çekilmiş kahve çekirdekleri, iyi ve kaliteli bir kahve keyfi sunacaktır. 

3. Demleme yöntemine en uygun şekilde çekirdek kahvenin öğütülmesi:

Kaliteli ve en iyi kahve çekirdeklerini edindik. Kahve öğütme makinesini aldık. Şimdi sıra kahvelerimizi demleme yöntemine en uygun öğütme derecesinde çekmeye geldi. Bu adım kaliteli kahve keyfi için çok önemli. Kahve çekirdekleri demlemek istediğiniz yönteme en uygun şekilde öğütülmelidir. Bunu yukarıda belirtmiştik. Akılda daha kalıcı olması için bu konu hakkında bir tablo hazırladık. Hem farklı kahve demleme yöntemlerini demeyi sevenler için hem de kahvenin muhteşem dünyasına yeni adım atanlar için oldukça faydalı olacağına inanıyoruz. Aşağıda tercih ettiğiniz kahve demleme yöntemlerine göre öğütme derecelerini bulabilirsiniz. Eğer kahve öğütme makinesi yok veya uğraşmak istemiyorum derseniz, KahveCekirdekleri.com, en iyi kahve çekirdeklerini dilediğiniz şekilde öğüterek size ulaştırır. Size de kahve keyfini yaşamak düşer.

    Sepetim