Kahve Kültürü

Taze Kahve & Kahve Kavurma

by Ağustos 21, 2020

En iyi kahveyi yudumlayabilmek için kahve çekirdeklerinin kalitesi kadar kavurma süreci ve tazeliği de oldukça önemlidir. Kahve çeşitlerinin niteliğini; yetiştirildiği bölge, yükseklik, üretim süreci gibi faktörler etkilerken, kahve lezzetinin büyük bir kısmı kavurma işleminden ve tazeliğinden gelir. 

Kahve Kavurma Süreci ve Taze Kahve Nedir?

Yeşil kahve çekirdeklerinin içilebilir hale gelmesindeki en önemli ve ilk adım kavurma işlemidir. Yüksek ısı ile homojen bir şekilde kavrulması gereken yeşil kahve çekirdekleri, kavurma işleminde ve sonrasında belirli bir süre karbondioksit salınımı yapar. Bunun sebebi de çekirdekteki amino asitlerin ve şekerin ısı ile parçalanmasıdır. Bu sebeple kavrulur kavrulmaz “ben hemen kahvemi demleyeyim” diyemeyiz. Çünkü karbondioksit salınımı en az 2 gün daha devam eder. Bu da kahve lezzetini olumsuz yönde etkiler. Yani uzun lafın kısası hemen kavrulmuş kahve evet “taze kavrulmuş” kahvedir ancak tüketime hazır değildir. 

KahveCekirdekleri.com olarak biz de kavurduğumuz kahve çekirdeklerini 2 günlük bir dinlenme sürecine alıyoruz. Bu süreç içinde kavrulmuş çekirdekler belirli periyotlarda alt üst edilerek karbondioksitin tamamen uzaklaşmasını sağlıyoruz. Öğütme işlemi sırasında da karbondioksit salınımı gerçekleşir ancak bu kavurmadan sonraki kadar yoğun değildir. Bunun için de valfli ambalajlarla öğütülmüş kahveden karbondioksit kolaylıkla uzaklaştırılabilir. 

Taze kahve süreci kısaca maddeler halinde sıralayalım: 

1. Yeşil çekirdekler; her bir kahve çeşidine özgü özel formül ile homojen olarak kavrulur. 

2. Kavrulan çekirdeklerin karbondioksit salınımı için dinlendirmeye alınır. Bu süreç çekirdek çeşidine göre farklılık gösterse de 2-4 gün arası zaman alır.

3. Dinlendirme süresince çekirdekler alt-üst edilerek alttaki kahvelerin de salınımı kolaylaştırılır.

4. Talep edilirse kahve öğütme işlemi gerçekleştirilir ve 1-2 saatlik dinlendirmeden sonra paketlenerek servis edilir. 

Yukarıda saydığımız adımlardan sonra iki haftalık süreçte kahveyi taze olarak tanımlamak mümkündür. Bu süreçten sonra kahve yavaş yavaş tazeliğini yitirecek ve barındırdığı aromaları ve vereceği kahve keyfini zamanla kaybedecektir. En iyi kahve keyfi için alacağınız çekirdeklerin tazeliğini öğrenmenin en iyi yolu kavurma tarihini sormaktır. Aşağıdaki diagram bu süreci çok güzel bir şekilde özetliyor.

Filtre Kahve Nedir?

by Ağustos 21, 2020

Filtre kahve;

Aslında çok da yeni olmayan, yıllardan beri kahve sevenlere en pratik şekilde kahve hazırlamaya yarayan bir demleme yöntemidir. Adı üstünde filtre ile hazırlanan bu kahve demleme yöntemine farklı aparatların isimleri ile de hitap edilmektedir. Ancak detaylara inmeden önce dünyadaki en yaygın kahve demleme yöntemlerinden birisi olan espresso kahve demleme yöntemine değinmemiz gerekiyor. Espresso, yüksek basınçlı suyun kahve zerreleri arasından geçirilerek hazırlanan bir kahve demleme yöntemidir. Filtre kahve ise yüksek basınca ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadan kahve zevkini yaşamamıza olanak sağlar. Filtre kahve aynı zamanda “düşük basınçlı kahve” olarak da bilinmektedir.  French press, Chemex, Pour-Over, aeropress, sifon, Hario v60 filtre kahve demleme yöntemlerine örnek olarak 

Peki bu aparatları birbirinden ayıran nedir? 

Kahve demleme aparatlarında kullanılan filtrenin türü (kağıt, metal vb.), kullanılan kahve miktarı, kahvenin demlenme süresi başlıca ayırt edici özelliklerdir. French press veya bazı filtre kahve makinelerinde metal filtre kullanılır. Chemex, Hario v60, aeropress gibi aparatlarda ise kağıt filtre kullanılır. Kağıt filtrelerde geçirkenlik daha zor olduğu için kahvedeki yağı daha iyi tutar ve demlenen kahvenin yumuşak ve içiminin kolay olmasını sağlar. Metal filtreli aparatlarda hazırlanan kahveler ise daha yağlı ve gövdeli olur.

Soğuk Kahve (Cold Brew) Yapımı

by Ağustos 21, 2020

Öncelikle bir konuya açıklık getirelim. Buzlu kahve ile soğuk kahve aynı şeyler değildir. Bu konuya aşağıda tekrar değineceğiz.

Cold brew yani soğuk kahve, sıcak demlemelere göre kahve çekirdeklerinin içinde barındırdığı lezzet tonlarını ve asiditeyi en belirgin şekilde tadabileceğiniz kahve demleme yöntemidir. Bunun sebebi ise kahve taneciklerinin sıcak su ile yanmadan, aromasını yavaş yavaş soğuk suya aktarmasıdır. Evde soğuk kahve yapımı hakkındaki detayları maddeler halinde açıklayalım. 

1. Kahve Çekirdeği

Soğuk kahve demlemede genellikle orta (medium) kavrulmuş kahve çekirdeği tercih edilmelidir. Az kavrulmuş kahve çekirdekleri ile demlenen soğuk kahve ise asiditesi daha yüksek kahve sunacaktır. Eğer asidite güçlü olsun isterseniz az kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih edebilirsiniz.

2. Kahve Çekirdeği Öğütme

Soğuk demleme için kahvelerimiz extra kalın çekilmelidir. Uzun süre su içinde kalacağı için kahvemiz extra kalın olmalıdır. Eğer ince öğütülmüş kahve tercih edilirse kahvemiz olması gerekenden daha acı olacaktır.

3. Kahveyi Demleme

Bir kavanoz içine 120 g extra kalın öğütülen kahve taneciklerini dökün. 1litre suyu da kavanoza ilave ettikten sonra tahta kaşık ile karıştırın. 2 litre demlemek isterseniz 240 g kahve olmasına dikkat edin. Daha sonra kavanozun kapağını katıp en az 12 saat buzdolabında demlemeye bırakın. Daha yoğun kahve tercih ederseniz 24 saat bekletebilirsiniz. 

4. Kahveyi Süzme

Demleme süresi sonunda kahvenizi bir tülbent veya sentetik bez ile süzün. Bazı arkadaşlar kağıt filtre ile de süzmeyi tercih ediyorlar. Ancak kağıt filtre kahvenin yağını büyük oranda tuttuğu için pek tavsiye etmiyoruz. 

5. İçim

Demlediğiniz kahveyi 10 gün boyunca buzdolabında saklayarak ister sek ister su veya süt ilave ederek tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kahve Çeşitleri

by Ağustos 21, 2020

Kolombiya kahvesi, Brezilya kahvesi, Jamaika kahvesi… Genellikle bulunduğu ülkenin adıyla anılan kahve çeşitleri, dünyada tropikal iklim kuşağı ve yüksek rakımda yetiştirilmektedir. Kahve çeşitleri; Arabica, robusta ve liberica kahve türleri altında yetiştirilir. 

Arabica

Lezzet ve aroma bakımından en zengin kahve türüdür. 120 farklı ülkede yetiştirilebilen arabica kahve çekirdekleri, en yaygın tüketilen kahve çeşitleridir. 

Robusta

Arabica kahve türüne göre daha yüksek kafein oranına sahiptir. Ancak lezzet ve aroma konusunda arabica kahveleri kadar iddialı değildir. Daha acı bir tat barındıran robusta kahve çeşitleri; kahve harmanı dediğimiz blend kahvelerde ve yaygın olarak İtalyan espresso kahvelerde, gövde olarak tabir edilen ağızda bıraktığı yoğunluğu artırmak için bolca kullanılır.

Liberica

Son derece az miktarda üretilen bu kahve türü; karakter olarak robustaya yakındır. Ancak az yetiştirildiği için oldukça pahalıdır. Kafein miktarı daha yüksektir.

Bahsettiğimiz kahve türlerinin yanında, bulunduğu bölge ve yetiştirildiği yükseklik de kahve çeşitlerinin lezzetini, aromasını ve yapısını oldukça etkiler. Bu bilgiler ışığında kahve çeşitlerini gelin hep birlikte daha yakından tanıyalım ve kısa bir dünya turuna çıkalım. Kahve çekirdekleri dünyada 4 bölgede yetiştirilir. 

2. Asya – Pasifik Kahve Çeşitleri

Etiyopya Kahvesi

Bilinen en eski kahve üreticisi olan ülke, arabica kahvelerinin anavatanıdır ve kahve yetiştiriciliğinde dünyada önde gelir. Etiyopya kahvesi parlak, kompleks ve meyve aromalarını canlandıran bir içim sunar. Harrar, Sidamo ve Yirgacheffe Etiyopya kahvesinin üretildiği ana bölgelerdir. KahveCekirdekleri.com’da Etiyopya Harrar ve Etiyopya Sidamo kahve çeşitlerini bulabilirsiniz. 

Kenya Kahvesi

Kahve üretiminde kendine has AA, AB gibi derecelendirme sistemine sahiptir. Yüksek asidite oranına sahip olan Kenya kahvesi, böğürtlen tonları sunar. Yüksek asiditesi, dağ meyvesi tonları ile zaman zaman şarap tadı almanız da olasıdır. Kahve Çeşitleri sayfasında Kenya AA kahve çeşitlerini bulabilirsiniz. 

Ruanda Kahvesi

Son yıllarda kahve üretimini sürekli geliştiren Ruanda; çiçeksi bir ton ve parlak içim sunar. Tadım notları arasında elma tonları da belirtilmiştir. 

Tanzanya Kahvesi

Normalde kahve kirazının içinde bir çift kahve tanesi olur. Ancak Tanzanya kahvesinde tek çekirdek olup içine doğru kıvrılarak büyür. Sonuç olarak börülceye benzer bir kahve çekirdeği elde edilir. Kavrulması kolay Tanzanya kahve çekirdeği, böğürtlen ve kuş üzümü tonlarını barındırır. 

2. Asya – Pasifik Kahve Çeşitleri

Hindistan Kahvesi

Bölgede yetiştirilen kahveler işlenme açısından diğer kahve çeşitlerine nazaran daha farklı özellikler taşır. Muson yağmurlarının etkisiyle yüksek neme maruz kalan çekirdek kahve; kavrulma öncesi soluk rengiyle bilinir. Malabar, Mysore, Nilgiri bölgelerinde bolca yetiştirilen Plantation AA Hindistan kahvesi oldukça keyifli bir içim sunar. Düşük asidite, Baskın fındıksı aromasının yanında çiçeksi tatlar da alınabilir. Hindistan Plantation AA kahvesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz. 

Endonezya Kahvesi

Bölgede bir çok kahve çeşidine ev sahipliği yapsa da en çok bilinen yetiştirme alanları, Sumatra ve Java kahvesidir. Baharat tonları barındıran kahve çeşitleri, düşük asidite ve baharat tonları sunar. 

Papua Yeni Gine Kahvesi

Volkanik toraklarda yetiştirilen kahve çekirdekleri, berrak bir tat ve tatlı kahve keyfi yaşatır. Bölgesel farklılıklar kahve çekirdeklerinin asiditesinde ortaya çıkar. 

3. Güney Amerika Kahve Çeşitleri

Brezilya Kahvesi

Dünyanın en büyük kahve üreticisi Brezilya’da birçok farklı bölgede kahve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Brezilya kahvesinin tadım notu genellikle tatlıdır ve çikolata tonlarını barındırır. İçimde parlak bir asidite sunan kahve çekirdeği yoğun gövdeye sahiptir. Türk damak tadına en yakın kahve çeşitleri olarak da bilinir. 

Kolombiya Kahvesi

Dünyanın en çok kahve üreten ikinci ülkesi Kolombiya’dır. En çok bilinen türlerinin başında Juan Valdez gelir. Kolombiya’da yetiştirilen kahve çekirdekleri büyük farklılık gösterir. Bunun sebebi de; kahve yetiştiriciliği oldukça farklı yüksekliklerde gerçekleştirilir. Bu da çekirdek kahvenin lezzetine doğrudan etki eder. Ancak genel olarak ifade etmek gerekirse, Kolombiya kahvesi tatlı ve içimi kolay kahve keyfi sunar. 

4. Orta Amerika Kahve Çeşitleri 

Guatemala Kahvesi

Volkanik topraklarda yetişen Guatemala kahvesi; yüksek rakımda yetişen kahve çeşitleridir. Sert yapısı sayesinde gövdeli ve aroması yüksek kahve keyfi sunar. Guatemala Antigua kahvesi size dengeli ve keyifli bir içim sunacaktır.

Kosta Rika Kahvesi

Kosta Rika ekonomisinin temel taşlarından birisi olan kahve yetiştiriciliği ülkede oldukça yaygındır. Özel çiftlikler sayesinde kaliteli kahve çeşitlerinin sunumunda Kosta Rika kahvesi ön plana çıkmaktadır. Kosta Rika kahvesi parlak asiditesi ile tatlı içim tonları sunar.

KahveCekirdekleri.com – Aldo Gusto olarak 70’ten fazla kahve çekirdeği ile kahve severlere hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu yazımızda başlıca kahve çeşitlerinden birkaçını listelemeye çalıştık. Diğer kahve çekirdekleri hakkında bilgi almak isterseniz dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

KahveCekirdekleri.com hem perakende hem de toptan kahve taleplerine cevap vermeye devam etmektedir. Kahve keyfiniz bol olsun. 

French Press ile Kahve Demleme

by Ağustos 21, 2020

French Press ile Kahve Yapımı

American press veya en yaygın olarak bilinen adı ile french press nasıl kullanılır? 

Neredeyse birbirinin aynısı olan bu iki aparat, filtre kahve demlemenin bir yöntemidir. 

Kahve Yapımı Malzemeleri:

1. French press (american press) için özel olarak kalın öğütülmüş en taze kahve çekirdeği. KahveCekirdekleri.com’da, french press demleme yöntemine uygun şekilde öğütülmüş olarak kahvenizi temin edebilirsiniz.

2. Sıcak su

3. French press veya american press (300 ml)

French Press Filtre Kahve Yapımı ve Püf Noktaları

1. Adı her ne kadar french press olsa da bu aparatla yapılan kahve bir çeşit filtre kahvedir. Diğer filtre kahve demleme yöntemlerinden farkı, kahve çekirdeğinin kalın olarak öğütülmesidir. 

2. French press kahve yapımında dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesi kahve miktarıdır. Genel damak tadına en uygun olan, iki kupalık french press için üç tatlı kaşığı kahve kullanmaktır. Elbette daha yoğun kahve isteyenler kahve miktarını artırabilir.

3. Kahve demleme yöntemlerinde hassas davranmamız gereken bir diğer konu ise suyun kaynar kaynamaz kahve üzerine dökülmemesidir. Eğer kaynar suyu direkt olarak dökecek olursak kahve taneciklerini yakacaktır. Bu da kahve çekirdekleri içindeki aroma ve lezzet tonlarını olumsuz yönde etkileyecektir. En ideal su sıcaklığı 90 derece dolaylarıdır. Su kaynadıktan sonra 40-45 sn beklerseniz ideal su sıcaklığı olarak söylenen 90 dereceye ulaşabilirsiniz. 

Kahve Demleme

1. Cam haznenin sıcaklığını artırmak için sıcak su ile durulayın.

2. French press (american press) için kalın olarak öğütülmüş, üç tatlı kaşığı kahveyi cam hazneye dökün. 

3. Kaynadıktan sonra 40-45 sn bekletilmiş sıcak suyu yavaş yavaş kahvenin üzerine ilave edin. 

4. Tahta bir kaşıkla karıştırarak kahve taneciklerinin su içinde dağılmasını sağlayın.

5. Üç dakika bekledikten sonra french press’in filtreli kapağını yerleştirin ve filtreyi yavaş yavaş aşağıya bastırın. 

6. 1-1,5 dakika filtre bastırılmış halde bekleyin. 

7. Sıcak su ile duruladığınız fincanınıza kahvenizi dökerek servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun. 

Mükemmel Kahvenin 6 Sırrı

by Ağustos 20, 2020

Çayı sevenler ülkesi olarak kahve kültürü giderek yaygınlaşıyor. 2. Nesil kahve mağazalarından sonra 3. Nesil kahve keyfinin yaşandığı mekanlar mantar gibi bitiyor. Z kuşağının büyümesi ile de kahve kültürünün giderek artacağı aşikar. Ancak her ne kadar bu gelişmeler yaşansa da kahvenin büyük bir çoğunluğu evlerde tüketiliyor. Peki evde kahve keyfini en ince ayrıntılarına kadar yaşayabilmek için nelere dikkat etmeliyiz? Adım adım anlatalım.

Kaliteli Kahve Çekirdekleri: Kahvenin hammaddesi olarak kaliteli kahve çekirdekleri elbette kaliteli kahve keyfi için olmazsa olmaz. Kendi zevkinize ve damak tadınıza göre kahve çekirdeklerini tercih edebilirsiniz. Sizi yönlendirmek istemeyiz ama ülkemizde en çok Brezilya, Hindistan ve Yemen kahve çekirdekleri tüketiliyor.

Kavurma: Kahve çekirdeklerinin lezzetini ve kalitesini etkileyen o kadar çok faktör var ki; herbiri için ayrı ayrı kitap yazılabilir. Nemden depolama şartlarına, ambalajından çekirdeklerin toplanma zamanına kadar geniş bir yelpaze. Ancak en azından bizim özen gösterebileceğimiz bir konuya değinelim; kavurma. Türk damak tadında en çok tüketilen kavurma şekli orta kavurmadır. Fullcity veya regular olarak da isimlendirilir. Asitlik ve aroma açısından daha dengeli bir lezzet sunar.

Öğütme: Kahve çekirdekleri tercih ettiğiniz pişirme yöntemlerine göre öğütmelisiniz. Örneğin chemex için chemex yöntemine göre öğütülmüş kahve çekirdekleri olmalıdır. Bir önceki yazımızda öğütme derecelerine ve pişirme yöntemlerine değinmiştik. Bir başka örnek daha verelim: espresso ve Türk kahvesi için öğütülmüş kahve çekirdekleri oldukça ince olur. Bu kahveyi French press veya pour over (üstten su ilave edilerek hazırlama yöntemi) ile tüketmeye kalkarsanız kahveniz oldukça acı olacaktır.

Ölçü ve Tarif: Kaliteli kahve çekirdeklerini bulduk, istediğimiz tarzda kavurduk ve öğüttük. Şimdi sıra geldi kahve yapmaya. Herbir kahve yapım tarzına göre farklı ölçüler ve tarfiler kullanılmaktadır. Baristalar hassas terazi ile kahve ve suyu oranlayarak hazırlarlar. Biz onlar kadar hassas olamasak bile kahve keyfini doruklarda yaşabilmek için ölçüye oldukça dikkat etmeliyiz.


Tecrübe:
 Yukarıda saydığımız bütün adımları harfiyen uygulasak bile bazen yakaladığımız bir lezzeti bir sonrakinde yakalamak mümkün olmayabiliyor. Bunu da zaman içinde tecrübe kazanarak aşacağız. Zaman içinde harika kahve tecrübeleri kazanacağınızdan eminiz. Bizlerle tariflerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin porttitor nisl nec ex consectetur, quis ornare sem molestie. 

      Sepetim