Sipariş Süreci


Kahve çekirdeğinin kavrulma zamanı; lezzetini, aromasını ve keyfini oldukça etkileyen hassas bir süreçtir. Diğer ürünlerde çok önemli olan son kullanma tarihi, kahve çekirdekleri için önem sırasında ikinci sırada gelmektedir. Peki listenin ilk maddesi nedir? Kahve çekirdeğinin kavrulma zamanı.

Uzun süre önce kavrulmuş kahve çekirdekleri dolu dolu bir kahve keyfi vermeyecektir. Biz de bu hassas durumu göz önünde bulundurarak kahve çekirdeklerini haftanın belirli bir gününde kavuruyoruz. Sonra çekirdeğin yapısına göre 3-5 gün arasında dinlendiriyoruz. Böylelikle kavurma sürecinde açığa çıkan karbondioksit salınımı gerçekleşmiş olur. Daha sonra kahve çekirdeklerini tercih edilen yönteme göre öğütüyor ve yine belirli bir süre dinlendiriyoruz. Ardından kahve çekirdekleri için özel olarak imal edilen ambalajlarla size ulaştırıyoruz.

 

Adım 1: Haftanın belirli bir gününde kahve çekirdeklerini kavuruyoruz.

Adım 2: Hava alan özel çuvallarda ve iklimlendirilmiş ortamda çekirdeklerin yapısına göre 3 veya 5 günlük dinlenmeye bırakıyoruz.

Adım 3: Sizlerden gelen talepler doğrultusunda çekirdekleri öğütüyor ve kahveyi belirli bir süre tekrar dinlenmeye alıyoruz.


Görüntüleme(456)