Arabica, Robusta ve Liberica


  1. nesil kahve tüketimi ile birlikte sık sık yöresel kahve çekirdeklerini duyuyoruz. Guatemala’dan Kolombiya’ya, Endonezya’dan Brezilya’ya kadar onlarca farklı yöresel kahve çekirdekleri mevcut. Ancak genel olarak bütün bu çeşitler 3 ana grup altında toplanıyor. Arabica, robusta ve liberica kahve ağaçları…

Kısaca bu grupları açıklamaya çalışalım:

  • Arabica

Üretimi ve tüketimi en fazla olan kahve çekirdeği ağacıdır. Neredeyse dünya kahve tüketiminin %80’i arabica kahve çekirdekleridir. Deniz seviyesinden 800 metre ile 2000 metre arasında yetiştirilir. Kafein bakımında robusta türüne göre daha az olsa da aroma ve lezzet bakımından tatmin edicidir. Yine robustaya oranla daha az asidik özellik gösterir. Böylelikle içimi keyifli kahve sunar.

  • Robusta

Dünya kahve tüketimininin %20’ye yakınını karşılar. Deniz seviyesinden 600 metreya kadar olan yüksekliklerde yetiştirilir. Arabica çekirdeklere oranla daha dayanıklıdır. Daha çok kafein barındırmasına rağmen aroma ve lezzet bakımından arabica çekirdeklerin gerisindedir. Asit oranı daha yüksek olduğu için acımsı bir tat veren kahveler robusta kahve çekirdekleri yapılır. En yaygın olarak Vietnam’da üretilir.

  • Liberica

Yalnızca Filipinler’de üretilir ve tüketimi oldukça azdır. Dünya kahve tüketiminde sıfıra yakın payı vardır. Bunun başlıca sebebi çok pahalı ve az yetiştiriliyor olmasıdır. Karakter olarak robustaya benzerdir.

 


Görüntüleme(1220)