Kahve Kültürü

Taze Kahve & Kahve Kavurma

En iyi kahveyi yudumlayabilmek için kahve çekirdeklerinin kalitesi kadar kavurma süreci ve tazeliği de oldukça önemlidir. Kahve çeşitlerinin niteliğini; yetiştirildiği bölge, yükseklik, üretim süreci gibi faktörler etkilerken, kahve lezzetinin büyük bir kısmı kavurma işleminden ve tazeliğinden gelir. 

Kahve Kavurma Süreci ve Taze Kahve Nedir?

Yeşil kahve çekirdeklerinin içilebilir hale gelmesindeki en önemli ve ilk adım kavurma işlemidir. Yüksek ısı ile homojen bir şekilde kavrulması gereken yeşil kahve çekirdekleri, kavurma işleminde ve sonrasında belirli bir süre karbondioksit salınımı yapar. Bunun sebebi de çekirdekteki amino asitlerin ve şekerin ısı ile parçalanmasıdır. Bu sebeple kavrulur kavrulmaz “ben hemen kahvemi demleyeyim” diyemeyiz. Çünkü karbondioksit salınımı en az 2 gün daha devam eder. Bu da kahve lezzetini olumsuz yönde etkiler. Yani uzun lafın kısası hemen kavrulmuş kahve evet “taze kavrulmuş” kahvedir ancak tüketime hazır değildir. 

KahveCekirdekleri.com olarak biz de kavurduğumuz kahve çekirdeklerini 2 günlük bir dinlenme sürecine alıyoruz. Bu süreç içinde kavrulmuş çekirdekler belirli periyotlarda alt üst edilerek karbondioksitin tamamen uzaklaşmasını sağlıyoruz. Öğütme işlemi sırasında da karbondioksit salınımı gerçekleşir ancak bu kavurmadan sonraki kadar yoğun değildir. Bunun için de valfli ambalajlarla öğütülmüş kahveden karbondioksit kolaylıkla uzaklaştırılabilir. 

Taze kahve süreci kısaca maddeler halinde sıralayalım: 

1. Yeşil çekirdekler; her bir kahve çeşidine özgü özel formül ile homojen olarak kavrulur. 

2. Kavrulan çekirdeklerin karbondioksit salınımı için dinlendirmeye alınır. Bu süreç çekirdek çeşidine göre farklılık gösterse de 2-4 gün arası zaman alır.

3. Dinlendirme süresince çekirdekler alt-üst edilerek alttaki kahvelerin de salınımı kolaylaştırılır.

4. Talep edilirse kahve öğütme işlemi gerçekleştirilir ve 1-2 saatlik dinlendirmeden sonra paketlenerek servis edilir. 

Yukarıda saydığımız adımlardan sonra iki haftalık süreçte kahveyi taze olarak tanımlamak mümkündür. Bu süreçten sonra kahve yavaş yavaş tazeliğini yitirecek ve barındırdığı aromaları ve vereceği kahve keyfini zamanla kaybedecektir. En iyi kahve keyfi için alacağınız çekirdeklerin tazeliğini öğrenmenin en iyi yolu kavurma tarihini sormaktır. Aşağıdaki diagram bu süreci çok güzel bir şekilde özetliyor.

    Sepetim