Kahve Kültürü

Soğuk Kahve (Cold Brew) Yapımı

Öncelikle bir konuya açıklık getirelim. Buzlu kahve ile soğuk kahve aynı şeyler değildir. Bu konuya aşağıda tekrar değineceğiz.

Cold brew yani soğuk kahve, sıcak demlemelere göre kahve çekirdeklerinin içinde barındırdığı lezzet tonlarını ve asiditeyi en belirgin şekilde tadabileceğiniz kahve demleme yöntemidir. Bunun sebebi ise kahve taneciklerinin sıcak su ile yanmadan, aromasını yavaş yavaş soğuk suya aktarmasıdır. Evde soğuk kahve yapımı hakkındaki detayları maddeler halinde açıklayalım. 

1. Kahve Çekirdeği

Soğuk kahve demlemede genellikle orta (medium) kavrulmuş kahve çekirdeği tercih edilmelidir. Az kavrulmuş kahve çekirdekleri ile demlenen soğuk kahve ise asiditesi daha yüksek kahve sunacaktır. Eğer asidite güçlü olsun isterseniz az kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih edebilirsiniz.

2. Kahve Çekirdeği Öğütme

Soğuk demleme için kahvelerimiz extra kalın çekilmelidir. Uzun süre su içinde kalacağı için kahvemiz extra kalın olmalıdır. Eğer ince öğütülmüş kahve tercih edilirse kahvemiz olması gerekenden daha acı olacaktır.

3. Kahveyi Demleme

Bir kavanoz içine 120 g extra kalın öğütülen kahve taneciklerini dökün. 1litre suyu da kavanoza ilave ettikten sonra tahta kaşık ile karıştırın. 2 litre demlemek isterseniz 240 g kahve olmasına dikkat edin. Daha sonra kavanozun kapağını katıp en az 12 saat buzdolabında demlemeye bırakın. Daha yoğun kahve tercih ederseniz 24 saat bekletebilirsiniz. 

4. Kahveyi Süzme

Demleme süresi sonunda kahvenizi bir tülbent veya sentetik bez ile süzün. Bazı arkadaşlar kağıt filtre ile de süzmeyi tercih ediyorlar. Ancak kağıt filtre kahvenin yağını büyük oranda tuttuğu için pek tavsiye etmiyoruz. 

5. İçim

Demlediğiniz kahveyi 10 gün boyunca buzdolabında saklayarak ister sek ister su veya süt ilave ederek tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepetim